Vykurovanie

Zdravim vas. Mam 30 rocny dom, siporexova kvadra, okna menene pred rokom, kotol cca 5 rocny zn Attak s prietokovym ohrievacom. S kotlom nie som vobec spokojna, a najskor som zvazovala vymenu kotla, ale znamy mi doporucil elektricku vykurovaciu foliu, tak zvazujem, co je ucinnejsue a vyhodnejsie zakupit. V lete idem dom zateit.chcela by som aby sme konecne mali kúrenie za rozumnu cetu, teraz platime 2000€ rocne cca 110m2 a dcere je aj tak stale zima. Ked su silne mrazy, mysim prikurovat krbom. Vobec sa neviem v tom orientovat, kazdy poradi nieco ine za kopec penazi. Dakujem za odbornu radu.

Zateplenie zníži náklady na kúrenie

Dobrý deň

Váš dom má veľké tepelné straty, vykurovací systém ho nevládze vyhriať a spotrebuje sa veľa tepla. Ak dom zateplíte, bude v ňom príjemne teplo a náklady na kúrenie budú nízke. Váš vykurovací systém je asi dobrý, ale bude fungovať až v zateplenom a vzduchotesnom dome. Treba zatepliť strechu a steny, a ak sa dá aj podlahu a základy. PUR penou a akrylátovou páskou treba zalepiť diery v streche. Napríklad teraz treba na vykurovanie 30 MWh tepla, po zateplení a utesnení bude 6 MWh. Úmerne tomu klesnú náklady na vykurovanie, z 2000 eur/rok na 400 eur/rok.

Zatepľuje sa od jari do jesene. V mrazoch sa von na stavbe nepracuje. Túto zimu môžete dokurovať drevom a ak to nebude stačiť, tak si kúpte lacný elektrický ohrievač a zapojte ho do zásuvky.

Ten čo vám poradil elektrické vykurovacie fólie asi nevie o čom hovorí, alebo mu je jedno čo s vami bude. Platili by ste 4000 eur za rok za elektrinu, a fólie sú drahé a škodlivé. Teplo z plynového kondenzačného kotla patrí medzi najlacnejšie a najpohodlnejšie, nemá zmysel to meniť. Treba si niečo naštudovať o kotloch, aby ste ich vedeli nastaviť a udržiavať, pretože opravári Vás môžu okašľať. Bezúdržbové sú plynové radiátory, ale to je pre Vás zbytočná investícia, keďže už máte kotol a radiátory.

Pre predstavu si môžete pozrieť:
- Cena tepla https://www.klasici.sk/node/687
- Koľko izolácie sa oplatí https://www.klasici.sk/node/676
- Straty domu (vplyv zateplenia) https://www.klasici.sk/node/420
- Výmenník tepla https://klasici.sk/node/562
- Údržba kotla https://www.youtube.com/watch?v=_eXGAvQoCXg
- Ekonomika dreva https://klasici.sk/node/406
- Plynový radiátor https://klasici.sk/node/287